Nie jest tajemnicą, że to właśnie dzięki owadom cały ekosystem w Twoim ogrodzie funkcjonuje prawidłowo. Dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na kupno lub budowę domku dla owadów. Podpowiadamy, jak wykonać taki hotelik własnoręcznie i jakie korzyści płyną z jego posiadania.
Po co stawiać hotel dla owadów w ogrodzie?
Owady takie jak na przykład pszczoły, osy, biedronki oraz motyle mają korzystny wpływ na rośliny w Twoim ogrodzie. Zapylają kwiaty, a przy okazji niszczą szkodniki – dzięki temu Twój ogród będzie wyglądał jeszcze piękniej, a znajdująca się w nim flora będzie zdrowsza i jeszcze bardziej okazała.
Oprócz tego hotele pozwalają na obserwację owadów i stwarzają im bezpieczne warunki do życia. Populacje tych bardzo pożytecznych stworzeń wciąż maleją – szczególnie dotyczy to pszczół, których liczebność z roku na rok przytłaczająco spada. Właśnie dlatego konieczne jest podjęcie działań, które odwrócą tendencje i pozwolą na zachowanie równowagi w środowisku. Domki dla owadów odgrywają więc znaczącą rolę w tym precedensie.
Jak zrobić domek dla owadów?
Wiesz już, jakie korzyści płyną z organizowania domku dla owadów na terenie Twojego ogrodu. Na hotel dla owadów należy wybrać osłonięte przed wiatrem, nasłonecznione miejsce, najlepiej o ekspozycji południowej lub południowo-zachodniej. Jeżeli chcesz zrobić go własnoręcznie, będziesz potrzebować:
• dwie drewniane deski o kształcie kwadratu, którego bok wynosi 20 centymetrów. Grubość deski powinna wynosić 3 milimetry,
• 4 prostokątne deski o wymiarach 20 cm x 8 cm,
• listewkę o przekroju kwadratowym 2 x 2 centymetry i długości 100 centymetrów,
• wyściółkę – może do tego posłużyć opuszczone ptasie gniazdo lub kłąb suchej trawy,
• gwoździe o długości 2 centymetrów,
• narzędzia takie jak: młotek, piłka do drewna, wiertarka.
Jak zbudować domek dla owadów? Zacznij od wywiercenia na środku jednej z długich desek otworu o średnicy 1, 5 centymetra. Do kwadratowej deski przymocuj boki, w tym jeden z wywierconym otworem – zrób to za pomocą wcześniej przyciętych listewek. W środku umieść wyściółkę, a na to połóż drugą kwadratową deskę i przybij ją gwoździami.
Oczywiście, jeżeli masz ochotę, możesz wykonać bardziej złożony projekt, a środek wypełnić pustymi w środku pędami bambusa, rurkami trzcinowymi, mchem, gałęziami krzewów i drzew, cegłą dziurawką oraz szyszkami. Ważne jest, żeby w gotowym domku było dużo dziurek, skrytek i schowków, w których owady będą mogły się schować przed ptakami oraz niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.
Jeżeli nie masz czasu albo uważasz, że nie poradzisz sobie z tym zadaniem manualnym, możesz skorzystać z gotowego rozwiązania – coraz więcej firm decyduje się na poszerzenie swojej oferty o hoteliki i domki dla owadów. Ceny zaczynają się już od 15 złotych, a kończą na nawet 400 złotych. Różnią się między sobą wielkością i konstrukcją oraz materiałami, z których zostały wykonane.
Budując lub kupując domek dla owadów, nie tylko sprawisz, że Twój ogród zakwitnie piękniej niż dotychczas, ale dasz schronienie tym niewielkim stworzeniom, których przetrwanie jest niezbędne dla naszego życia oraz życia całej planety.