Bieszczadzkie atrakcje. Prełuki

bieszczady

W dolinie Osławy, rzeki będącej naturalną granicą między Karpatami Wschodnimi i Zachodnimi, a dokładniej między Bieszczadami a Beskidem Niskim, nie brakuje ciekawych miejscowości. Jedną z tych, które w trakcie wycieczki po tej części Podkarpacia, są Prełuki. Dlaczego warto zatrzymać się na ich terenie? Jakie czynniki sprawiają, że ta niewielka osada cieszy się tak wielkim zainteresowaniem?

Prełuki i ich dzieje

Prełuki to przede wszystkim raj dla miłośników aktywnego wypoczynku, pięknych widoków i dzikiej przyrody. Dziś Prełuki to zaledwie kilka zabudowań, warto jednak pamiętać, iż przed wojną była to spora wieś.  Istniała ona już w połowie XVI wieku, a początkowo nosiła nazwę Przełęki. Trudnym okresem dla Prełuk okazał się XX wiek. Już podczas I wojny światowej w rejonie tej wsi toczyły się krwawe walki, niespokojny był też pierwszy rok po jej zakończeniu. Miało to związek z powstaniem Republiki Komańczańskiej i polsko-ukraińskim konfliktem w latach 1918-1919. Przed wybuchem II wojny stało tu ponad 60 gospodarstw. Wojenne przesiedlenia i Akcja „Wisła” sprawiły jednak, iż dawne Prełuki zniknęły niemal całkowicie. Dziś jest ich kilka, a same Prełuki zdają się tonąć w bieszczadzkich lasach. Mimo to wciąż można tu znaleźć sporo ciekawych pamiątek po jej dawnych mieszkańcach.

Co warto zobaczyć w Prełukach?

Wizyta w Prełukach może okazać się dla wielu z nas bardzo ciekawym doświadczeniem. Jednych intrygują pozostałości po dawnej kolejne wąskotorowej, innych – piękne widoki na dolinę Osławy. Turystyczną wizytówką osady jest most nad Osławą, na którym wyraźnie zaznaczono granicę między Karpatami Zachodnimi i Wschodnimi. Dla miłośników historii ważnymi punktami będą z kolei takie miejsca, jak cerkwisko czy dawny cmentarz łemkowski. Warto tu również zwrócić uwagę na źródełko siarkowodorowe oraz drewniane domy, które pięknie prezentują się w leśnej scenerii.

Podsumowanie

Prełuki mają wiele uroku, a wizyta w tej miejscowości może dostarczyć nam wiele pozytywnych emocji. Wspaniały klimat i dzika przyroda są tu dziś najcenniejszymi skarbami, które skutecznie przyciągają turystów pragnących wypocząć na łonie natury.