Śmieci w lesie – ogromny i smutny problem

wschodzące słońce w lesie

Odpoczynek w otoczeniu przyrody pomaga się zrelaksować oraz zebrać rozbiegane myśli. Taka aktywność fizyczna jak spacery po lesie wpływają pozytywnie nie tylko na samopoczucie, ale również na nasz układ krążenia. Niestety coraz częściej spotykamy się z problemem, jakim jest wyrzucanie śmieci do lasu. Skupiska odpadów smucą i jednocześnie denerwują. Ten przykry widok nie tylko odbiera estetykę, ale jednocześnie same odpady wpływają negatywnie na stan środowiska. Czy możemy coś zrobić, aby temu zapobiec? W tym artykule przeczytasz informacje, które przybliżą Ci, jak to wygląda od strony formalnej.

Jak postępować ze śmieciami w lesie?

Lasy Państwowe corocznie na sprzątanie lasów wydają około 20 mln złotych. Pozwala to na wywiezienie 115 tys. metrów sześciennych pozostawionych odpadów. Jest to równoznaczne z ponad tysiącem wagonów kolejowych, które są dosłownie po brzegi wypchane śmieciami.

Regulamin czy przepisy prawa nie są żadną przeszkodą dla tych, którzy pozbywają się śmieci w tak niechlubny sposób. W związku z tym mimo ogromnych starań, leśnicy w całej Polsce nie nadążają z walką z problemem, jakim są śmieci w lesie.

Trafiając na nielegalne składowisko odpadów, zdecydowanie warto, a nawet trzeba zareagować. Istnieje kilka miejsc, gdzie możemy taki fakt zgłosić. Będą to kolejno:

  • Straż Miejska lub Straż Gminy,
  • Policja,
  • Wójt Gminy.

Dokonując takiego zgłoszenia, należy podać w miarę dokładną lokalizację, która pozwoli na szybkie zlokalizowanie skupiska. W razie ewentualnych problemów można zasięgnąć pomocy nadleśnictwa, które doskonale zna dany obszar.

5000 zł kary za śmiecenie w lesie

Wyrzucanie śmieci do lasu jest problemem, który nie ustaje. Dzieje się tak, ponieważ obecnie ryzyko złapania sprawcy jest wręcz bliskie zeru. Dodatkowo kary za śmiecenie w lasach obecnie są dość niskie. Mandat za taki występek wynosi jedynie 500 zł.

Ochrona terenów leśnych powinna być obecnie jednym z priorytetów. Całkiem niedawno pojawił się nowy projekt ustawy. Taka zmiana prawa mogłaby okazać się całkiem pomocna w walce z wywozem śmieci do lasów. Zakłada on zwiększenie wyżej opisanej kary aż do 5000 zł. Jednocześnie projekt ten zawiera dodatkowe propozycje, jakimi jest wprowadzenie orzeczeń dotyczących prac społecznych. Polegałyby one na sprzątaniu wszystkich terenów zielonych, w tym lasów.

Jak ochronić las? Kolejne plany już są w toku

Mało kto wie, że resort środowiska zapowiada kolejne zmiany związane z tym tematem. Sprawa uporządkowania kwestii, jaką jest wyrzucanie śmieci do lasu, ma być zakończona raz na zawsze. W planach jest montaż większej liczby fotopułapek w samych lasach.

Dodatkową pomocą mają być również kamery noktowizyjne oraz najnowsza technologia, jaką są drony. Materiały takie, jak zdjęcia czy nagrania z udokumentowanym przewinieniem, są najlepszymi dowodami w przypadku spraw sądowych. Utrwalają detale takie jak twarze, a nawet numery rejestracyjne pojazdów osób łamiące prawo.

Popularne akcje społeczne mające na celu ochronę lasów

W ostatnim czasie popularne stały się akcje polegające na sprzątaniu terenów zielonych. Odwiedzając las, warto zabrać ze sobą worek na śmieci. Dzięki temu możemy dołożyć niewielką cegiełkę do walki z problemem. Ten pozytywny trend ciągle się rozwija i daje nadzieję, na to, że już niedługo polskie tereny leśne będą jeszcze piękniejsze.

Oczywiście trzeba stanowczo podkreślić, że wyrzucanie śmieci w lesie jest karygodne i nie powinno mieć miejsca. Dbanie o nasze środowisko to jeden z ważniejszych elementów walki o planetę. Sprawa ta powinna być jasna dosłownie dla każdej osoby. Zapowiadane zmiany to droga do rozwiązania problemu, która – miejmy nadzieję – okaże się skuteczna.