Kto stawia na przyrodnicze wędrówki, kto chce się cieszyć pięknymi widokami i naturalnymi skarbami, ten z pewnością doceni piękno polskich parków narodowych. Które z nich mogą stać się wyjątkowo atrakcyjnymi kierunkami wycieczki? Jakie atrakcje czekają na nas na ich terenie?


TOP 10: Ojcowski Park Narodowy
Malownicze widoki, bliskość Krakowa oraz wapienne ostańce, dumnie wznoszące się nad doliną Prądnika – te czynniki sprawiły, że ten niewielki park narodowy stał się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w rejonie Krakowa. Ojcowski Park Narodowy, znany z licznych jaskiń i nietoperzy, może się pochwalić takimi atrakcjami, jak Maczuga Herkulesa, zamek Pieskowa Skała czy muzeum przyrodnicze, czekające na zwiedzających w centrum Ojcowa.

TOP 9: Tatrzański Park Narodowy
Ten park narodowy to raj dla miłośników pięknych widoków oraz dla tych, którzy wolny czas chcą spędzić w aktywny sposób. Wycieczki po Tatrach to szansa na nacieszenie się widokiem malowniczych dolin, takich jak dolina Chochołowska lub Kościeliska, to również szansa dla tych, którzy wolą zdobywać wyższe szczyty. Tu, w królestwie krokusów, kozic i świstaków, podziwiać można i potężne turnie, i polodowcowe jeziora ze słynnym Morskim Okiem na czele. Można tu również wypoczywać w klimatycznych schroniskach, takich jak schronisko w Dolinie Roztoki lub schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

słońce przebijające się przez korony drzew

TOP 8: Białowieski Park Narodowy
To jeden z najsłynniejszych parków narodowych w Polsce, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. To jeden z najpiękniejszych lasów w Europie, który urzeka swym dzikim charakterem. Bogata szata roślinna, wspaniałe widoki oraz żubry, które stały się najważniejszymi mieszkańcami Puszczy Białowieskiej – oto najważniejsze atrakcje, z jakimi można się tu spotkać.

TOP 7: Woliński Park Narodowy
Kto spędza wakacje w Międzyzdrojach, ten może uciec przed gwarem wielkiego kurortu i zaszyć się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Kusi on sosnowymi lasami i potężnymi klifami, nie brak też na jego terenie tak malowniczych miejsc, jak okolice Jeziora Turkusowego. Warto tu również odwiedzić pokazową zagrodę żubra, będącą jedną z turystycznych wizytówek Międzyzdrojów.

TOP 6: Roztoczański Park Narodowy
Bliskość Zamościa oraz urocza zabudowa, którą przyciąga Zwierzyniec – oto czynniki, dzięki którym tereny Roztoczańskiego Parku Narodowego stały się dla wielu miłośników natury ciekawym miejscem do wypoczynku – również tego aktywnego. Piękne lasy, spora ilość tras pieszych i rowerowych, malownicze stawy Echo i ostoja konika polskiego – wszystkie te atrakcje sprawiły, iż wycieczki po Roztoczu cieszą się coraz większą popularnością.

kwiaty na łące

TOP 5: Pieniński Park Narodowy
Wczasy w Pieninach to nie lada gratka dla miłośników historii, pięknych widoków i aktywnego wypoczynku. Góry te są jednocześnie rajem dla każdego, kto chce nacieszyć się widokiem ciekawych roślin oraz zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat zwierząt (ze szczególnym uwzględnieniem owadów). Dumą tego parku jest niepylak apollo – piękny motyl, który pojawia się m.in. w rejonie ruin czorsztyńskiego zamku. Kuszą tu również Trzy Korony i Sokolica, z kolei dla wielu osób najważniejszą atrakcją tego parku jest malowniczy przełom Dunajca, który można podziwiać m.in. w trakcie spływu flisackimi łodziami.

TOP 4: Słowiński Park Narodowy
Wycieczki po Słowińskim Parku Narodowym będą nie lada gratką dla każdego, kto chce spędzić czas w pustynnej scenerii. Największą atrakcją tego miejsca są ruchome wydmy, rozciągające się między Łebą a Rowami. W ich gronie wyróżnia się Łącka Góra – potężna wydma, która osiąga wysokość do 40 m n.p.m. Na terenie tego parku narodowego znajduje się również jezioro Łebsko, będące trzecim pod względem wielkości jeziorem w Polsce, góra Rowokół oraz takie ciekawostki przyrodnicze, jakimi są bagna oraz torfowiska.

las we mgle

TOP 3: Kampinoski Park Narodowy
Ten park narodowy zaskakuje nie tylko ciekawą szatą roślinną, ale i swym położeniem. Tu, w pobliżu Warszawy, na miłośników przyrody czekają niezwykłe skarby. Kampinos to gęste lasy, po których można wędrować dzięki gęstej sieci ścieżek spacerowych, to również malownicze mokradła, na których terenie ujrzeć można wiele ciekawych gatunków roślin. Puszcza Kampinoska, kojarzona głównie z łosiami, może się też pochwalić interesującymi zabytkami. Jej dumą jest cytadela Twierdzy Modlin, której z pewnością warto tu poświęcić nieco więcej uwagi.

TOP 2: Park Narodowy Gór Stołowych
Wspaniałe widoki oraz skalne labirynty, których pokonanie może każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń – oto atrakcje, dzięki którym Góry Stołowe stały się jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Polsce. Zachwycają Skalne Grzyby i słynne Błędne Skały, najważniejszym punktem jest tu jednak Szczeliniec Wielki. Z najwyższego szczytu w polskiej części Gór Stołowych roztacza się niezapomniany widok, a tutejsze skalne miasto może oczarować każdego.

TOP 1: Biebrzański Park Narodowy
Rozlewiska rzeki Biebrzy mogą oczarować każdego, nic więc dziwnego, że chętnych na zwiedzenie obejmującego jej dolinę parku narodowego nie brakuje. Te bagniste tereny są wyjątkowo atrakcyjnym obszarem dla tych, którzy lubią prowadzić obserwacje ptaków w ich naturalnym środowisku. Wiadomo, że na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego żyje ponad 270 gatunków ptaków, a wśród nich takie okazy, jak bataliony, bieliki oraz puchacze. W trakcie spaceru po tym parku można się też spotkać z łosiem, który często pojawia się w pobliżu ludzkich siedzib.

Polskie parki narodowe mają się czym pochwalić, a wycieczki po ich terenie mogą się dla każdego z nas okazać wyjątkową atrakcją. Naturalne bogactwo i piękne widoki – oto walory, które decydują o wyjątkowości tych miejsc.

Adrian
Cześć, nazywam się Adrian i przez niemal całe swoje życie jestem związany z turystyką i ochroną przyrody. Na tym blogu chcę informować o trendach w ekologii oraz najciekawszych atrakcjach turystycznych, jakie czekają na Was w Polsce 🙂

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.