W Karkonosze z psem – co warto wiedzieć?

spacer po górach z psem

Uwielbiasz poznawać nowe miejsca, delektować się przepięknymi widokami oraz zdobywać górskie szczyty? Jednocześnie jesteś właścicielem czworonożnego przyjaciela i nie wyobrażasz sobie zostawić go nawet na chwilę? Wyjazd z psem góry jest jak najbardziej możliwy! Wszystko jest kwestią odpowiedniej organizacji i wcześniejszego przygotowania. Dzisiaj skupimy się na pięknych i kolorowych Karkonoszach. Czy warto wybrać się w ten rejon Polski z psem? Które miejsca będą przyjazne dla Twojego pupila oraz co konkretnie zobaczyć będąc już na miejscu. O tym wszystkim przeczytasz w poniższych akapitach.

W góry z psem – Karkonosze

Karkonoski Park Narodowy jest jednym z nielicznych takich miejsc, które umożliwia wprowadzenie ze sobą psa. Warto pamiętać, że po polskiej stronie nasz towarzysz musi być koniecznie na smyczy, a w razie potrzeby musi mieć również założony kaganiec.

Przestrzegania tej zasady pilnuje straż parku, a konsekwencje nieprzestrzegania zasad mogą być niestety nieprzyjemne. Sprawa natomiast wygląda inaczej na terenie Czech. Podczas wędrówek u naszych sąsiadów smycz nie jest obowiązkowa. Jeżeli pies jest pod kontrolą, a w pobliżu nie ma innych turystów, to w takim wypadku można puścić go luzem.

Dodatkowo przed samym wyjazdem warto zapoznać się z informacjami, które szlaki są niedostępne dla psów. KPN zabrania wprowadzania zwierząt na teren wąwozu wodospadu Kamieńczyka. Wędrówki w towarzystwie psów będą również zakazane na zielonym szlaku, jakim jest „tabaczana ścieżka”, który prowadzi na Skalny Stół.

W przypadku wyjazdu z pupilem niedostępny będzie czarny szlak z Jagniątkowa na Petrovkę. Pełna lista szlaków, które można eksplorować z psim towarzyszem, dostępna jest na samej stronie Karkonoskiego Parku Narodowego. Warto się z nią zapoznać przed podróżą.

Karkonosze szlaki z psem – gdzie wolno?

Wybierając się w Karkonosze z psem, warto wiedzieć, że obecnie do dyspozycji jest ponad 70 kilometrów szlaków pieszych na samym terenie parku narodowego. To właśnie dlatego okolice te są tak chętnie wybierane przez miłośników górskich wypraw. Które trasy są szczególnie warte uwagi?

  • Śnieżka – mówi się, że z psem w Polsce wyżej nie wejdziesz. Jest to szlak o średnim poziomie trudności. Wiele zależy od kondycji, przyzwyczajeń i wytrzymałości. Ważnym czynnikiem będzie również pogoda, która w wyższych partiach potrafi być zmienna. Ze zdobyciem szczytu zdecydowanie poradzą sobie czworonogi, które na co dzień potrzebują dużo ruchu. Mniejsze rasy mogą mieć problem i być może będą potrzebowały pomocy. Dodatkowo warto zaznaczyć, że trasa na Śnieżkę jest bardzo oblegana, szczególnie latem. Jeżeli Twój zwierzak nie lubi kontaktu z innymi czworonogami, lepiej odpuścić sobie taką wyprawę. Bardzo często będzie trzeba minąć się z innym psem w niewielkiej odległości.
  • Izery – to świetne rozwiązanie dla tych osób, które preferują ciszę i spokój. Niewielu turystów decyduje się na rozpoczęcie podróży u naszych czeskich sąsiadów. Trasa rozpoczyna się na stacji w Harrachovie, a można dojechać tam kolejką ze Szklarskiej Poręby. Ciekawym miejscem w Karkonoszach jest Izerski Park Ciemnego Nieba, który mija się po drodze. Warto tam zostać na noc i rozkoszować się pejzażem gwiazd w zupełnych ciemnościach.
  • Okolice Karpacza – innymi opcją dobrą dla psów będzie między innymi szlak prowadzący na Strzechę Akademicką. W tym miejscu pupil będzie mógł się wybiegać, a Ty zobaczysz piękne widoki gór, które cieszą oko. Wiele osób poleca także wycieczkę na Karpatkę. Wzgórze to jest punktem widokowym, na którym można pozwolić naszemu pupilowi się wybiegać. Ostatnią opcją będą Krucze Skały, które znajdują się na terenie samego Karpacza. Wycieczka z psami, aby zobaczyć interesującą formację skalną na pewno będzie przyjemną przygodą.

Dlaczego warto się wybrać w Karkonosze z psem?

Karkonosze to miejsce szczególnie przyjazne psom. Odpoczynek w górach z czworonożnym przyjacielem jest jednocześnie jednym z lepszych rozwiązań dla tych, którzy uwielbiają aktywność fizyczną. Liczne trasy obfitują w piękne widoki.

Dodatkowo trudność spaceru można dobrać indywidualnie, patrząc na własną kondycję. Ciekawostką jest również fakt, że po drodze można odpocząć, korzystając ze schronisk, a tych jest ich naprawdę sporo. Jednocześnie wiele szlaków krzyżuje się z różnymi miejscowościami. Dzięki temu można zaplanować wędrówkę w taki sposób, by była ona komfortowa dla samego zwierzaka.

Wyjazd z psem w Karkonosze zdecydowanie będzie dobrze spędzonym czasem. Wybierając taki kierunek, można zorganizować wiele aktywności i połączyć je z błogim lenistwem. Oznacza to, że zarówno Ty, jak i Twój pupil przeżyjecie niezwykłe chwile, a wasza relacja stanie się jeszcze bliższa.