W Bieszczady z psem – radzimy, gdzie warto się wybrać

pies podróżujący w samochodzie

Każdy właściciel psa uwielbia swojego pupila i chce spędzać z nim jak najwięcej czasu. Właśnie dlatego urlop z psem staje się naszą normalnością. Bieszczady są jednym z takich miejsc, które warto odwiedzić z naszym zwierzakiem. Jaki termin będzie najlepszy na taką wycieczkę? Co warto zwiedzić? Na co uważać oraz jak spakować naszego czworonożnego przyjaciela? O tym przeczytasz w tym artykule.
Bieszczady z psem – o czym trzeba pamiętać?

Planując wypoczynek z czworonogiem w Bieszczadach, należy pamiętać, że na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego zabronione jest wprowadzanie psów. Ustawa o Ochronie Przyrody wskazuje wyraźnie, że spacer z psem na terenie parku jest możliwy tylko w obszarze ochrony krajobrazowej.

Właściciele muszą pamiętać, że surowo zabronione jest wyprowadzanie pupila na szlakach turystycznych i ścieżkach przyrodniczych. Jedynym wyjątkiem są te odcinki, które prowadzą wzdłuż dróg publicznych. Oczywiście wyjątkiem będzie pies asystujący dla osoby niepełnosprawnej. Całą treść rozporządzenia można odnaleźć w art. 15 pkt 16 opisanej ustawy.

Wszystko po to, aby chronić gatunki zamieszkujące teren chroniony. Zostawione przez psiaka substancje zapachowe mogą zburzyć naturalny cykl aktywności gatunkowej. Dodatkowo w niezamierzony sposób pies może przenieść pasożyty lub bakterie, na które jest odporny. Dzikie, nieszczepione zwierzęta są podatne na tak przenoszone infekcje.

Czy jest to powód, aby zrezygnować z wyjazdu w tak piękny region naszego kraju? Oczywiście, że nie! Urlop z psem w Bieszczadach jest jak najbardziej możliwy. Jest wiele miejsc i atrakcji, które będą przyjazne zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego pupila. Jeżeli planujesz taką wycieczkę, na pewno wyciągniesz z tego wpisu wiele przydatnej wiedzy.

Kiedy warto wybrać się w Bieszczady z psem?

Bieszczady są przepiękne każdą porą roku. Spokojnie okolice i mniej uczęszczane szlaki górskie przyciągają amatorów relaksu i kojącej ciszy. Oczywiście lato jest najchętniej wybieraną porą przez turystów. W tym okresie pojawia się tam coraz więcej turystów, którzy chcą poznać każdy zakątek w okolicy.

Jesień cieszy oko pięknymi odcieniami w kolorach pomarańczy, żółci i czerwieni. Natomiast wiosną można podziwiać, jak wszystko budzi się do życia. Zima zaś to pora dla fanów sportów zimowych. W tym przypadku piesze wycieczki raczej odpadają. Aby wyjść w góry w mroźne dni, należy się bardzo dobrze przygotować.

Wycieczka z psem w Bieszczady jest możliwa o każdej porze roku. Z doświadczenia natomiast proponuję, aby wybrać jesień lub wiosnę. Po pierwsze, decydując się na taki termin, unikniemy tłumów, które co roku, od maja aż do września goszczą w górach.

dwa psy patrzące z auta

Przez to zdecydowanie łatwiej będzie znaleźć odpowiadający nam nocleg. Dodatkowo sam psiak będzie czuł się bardziej komfortowo. Szanse na wysokie temperatury – które dla zwierząt są bardzo uciążliwe – podczas jesiennego urlopu są o wiele mniejsze, niż latem. Oczywiście wszystko zależy od charakteru naszego czworonożnego przyjaciela. Inna aktywność cechuje teriery, a inna mopsy czy labradory. Więcej informacji znajdziesz w artykule poświęconemu wycieczkom z psem w Bieszczady.

W Bieszczady z psem: jakie akcesoria dla czworonoga warto wziąć ze sobą?

Na pewno doskonale znasz swojego pupila i wiesz, czego potrzebuje. Jest jednak pewna lista rzeczy, które warto zabrać na urlop psem, szczególnie ten w górach:

  • Dokumenty i identyfikator – w przypadku wyjazdu niezbędna będzie książeczka zdrowia razem z listą szczepień i odrobaczania. Bardzo często to dokument wymagany przez właścicieli miejsc noclegowych. Pamiętaj także, że do obroży warto przyczepić mały i poręczny identyfikator z Twoim numerem telefonu. W życiu bywają różne sytuacje, dlatego warto być zabezpieczonym i spokojnym. W razie ewentualnego zagubienia pupila łatwiej będzie go odnaleźć.
  • Szelki oraz smycz – dopasowane szelki z miękkim podszyciem będą wygodne i komfortowe. Sprawdzą się bardzo dobrze podczas długich spacerów w łonie natury. Pamiętaj także, aby planując wakacje z psem pomyśleć o dłuższej smyczy z amortyzatorem. Pozwoli ona na sprawne pokonywanie kamiennych odcinków na szlaku. Sama amortyzacja natomiast wyeliminuje problem, jakim jest czucie każdego pociągnięcia na szlaku, które w tym momencie jest jak najbardziej naturalne.
  • Ochrona przed kleszczami – zaopatrz się w spray lub obrożę. Warto też zaopatrzyć się w pęsetę, która pomoże w ewentualnym usunięciu owada.
  • Miska turystyczna oraz pojemnik na wodę – Twój towarzysz podróży również potrzebuje uzupełniać płyny. W związku z tym miska turystyczna musi obowiązkowo znaleźć się w plecaku. Dobrym zwyczajem jest też noszenie schłodzonej wody dla psiaka, na przykład w termosie lub w zwykłej butelce. Ważne, aby podczas wyprawy zwierzak zawsze miał do niej dostęp.
  • Pojemnik z woreczkami – pamiętaj, że zostawienie porządku po zwierzaku jest obowiązkowe. W związku z tym nie możesz zapomnieć o tym elemencie wyposażenia.
  • Kaganiec – trzeba pamiętać, że są miejsca, w których regulamin pozwala na wprowadzenie psa jedynie w kagańcu. Właśnie dlatego dobrze mieć go w pogotowiu.
  • Legowisko – zabranie legowiska, które uwielbia Twój zwierzak, sprawi, że wypoczynek zwierzęcia będzie spokojny. Dobrze znany zapach ułatwi zaśnięcie w nowym miejscu i zminimalizuje stres.
  • Ulubiona rzecz – może to być kocyk, piłka, maskotka lub cokolwiek innego, co jest uwielbiane przez psa. Taki element pomoże przetrwać podróż oraz pierwsze chwile w nowym miejscu, ułatwiając zaadoptowanie się zwierzaka w – na przykład – pokoju hotelowym, gdzie razem będziecie przebywać.
  • Buty lub skarpetki dla psa – górskie szlaki są zazwyczaj kamieniste. Warto zainwestować w taki zakup. W razie potrzeby będą one ukojeniem dla łap zwierzaka.

W Bieszczady z psem: polecane atrakcje

Plecak spakowany, wszyscy gotowi są już do drogi. Co w takim razie warto zobaczyć w Bieszczadach? Oczywiście w grę wchodzi wycieczka z psem! Mogłoby wydawać się, że skoro nasz pupil nie może wejść do Bieszczadzkiego Parku Narodowego, to wyjazd w góry nie będzie udany. Nic bardziej mylnego!

Okolice terenu objętego ścisłą ochroną są przepiękne i wręcz stworzone do długich spacerów z Twoim pupilem. Właściciele psów szczególnie chwalą sobie szlaki górskie w masywie Okrąglika, Wysokiego Działu, Otrytu czy Jasła. Dodatkowo bardzo chętnie polecane są okolice Magury Stuposiańskiej czy Dwernika Kamienia.

Jeżeli jednak interesuje nas bardziej spokojna wycieczka z psem, to warto wybrać się, aby zobaczyć okolice doliny Sanu oraz samo Jezioro Solińskie. To idealne miejsce, aby odpocząć, nacieszyć oko pięknymi widokami i cieszyć się z chwil z bliskimi.

W Bieszczady z psem: na co trzeba uważać?

Wakacje z psem w Bieszczadach wiążą się przede wszystkim z dwoma zagrożeniami. Wybierając się w góry, trzeba pamiętać o odpowiedniej ochronie antykleszczowej. Borelioza jest niebezpieczną chorobą, a profilaktyka jest najlepszym sposobem na uniknięcie jakichkolwiek nieprzyjemności.

Dodatkowo podczas górskich spacerów trzeba uważać na żmije. W razie ukąszenia należy jak najszybciej udać się do weterynarza. Pod żadnym pozorem nie wolno wysysać jadu ani uciskać samej rany. W takim przypadku zwierzak powinien poruszać się jak najmniej. W razie możliwości można zastosować kład chłodzący.

W Bieszczady z psem zimą? A może lepiej poza sezonem?

Jeżeli jesteś fanem spokoju, ciszy i pięknych widoków zdecydowanie polecam Ci wizytę w Bieszczadach wczesną jesienią. To właśnie wtedy jest mniej turystów, więc znajdziesz więcej przestrzeni dla siebie i dla zwierzaka. Każda pora roku będzie dobra, aby poznać ten zakątek kraju. Urlop z psem można zorganizować z dużym powodzeniem przez cały rok. Wszystko zależy od Twoich preferencji i charakteru Twojego pupila.

Wakacje z psem lub wyjazd w inną porę roku w Bieszczady to gwarancja najlepszych przeżyć. Jest to region, który trzeba zwiedzić i zobaczyć na własne oczy. Mam nadzieję, że przekonałem Cię, że to idealne miejsce, aby spędzić tam wspólne chwile z Twoimi bliskimi, włączając w to czworonożnego przyjaciela.

Niech długie, górskie wędrówki z towarzyszem sprawią Ci jak najwięcej przyjemności!